Własna firma – jak to jest? Sprawdzamy realia rynku

Własna firma – jakie są realia?

Kiedyś praca na etacie była szczytem marzeń. Ludzie ubiegali się o nią, a kiedy otrzymywali umowę o pracę ich radości nie było końca. Prawdą jest, że stałe zatrudnienie, jakie gwarantuje podpisanie umowy o pracę, skutkuje nie tylko stałą pensją, ale przede wszystkim poczuciem bezpieczeństwa zatrudnionego i jego stabilności finansowej. O tym, że pieniądze są niezbędne do życia i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, nie trzeba już chyba wspominać. Własna firma to sposób na wolność i niezależność finansową. Czy na pewno?

Firma może być jednoosobowa

W dzisiejszych czasach jednak nasze wymagania i marzenia o pracy diametralnie się zmieniły. Dziś bowiem luksusem stało się samozatrudnienie. Któż z nas nie chciałby być szefem dla samego siebie? Zapewne większość z nas chciałaby. Prowadzenie biznesu ma jednak swoje wady i zalety. Zacznijmy najpierw od tych pozytywnych stron prowadzenia własnej działalności. Przede wszystkim sami decydujemy o tym, ile będziemy godzin dziennie poświęcać na pracę i jakie to będą godziny, co dla niektórych jest bardzo dużym plusem. Kiedy jesteśmy zatrudnieni w czyjejś firmie, to musimy przychodzić do pracy w wyznaczonych godzinach, na co z reguły nie mamy żadnego wpływu. Przy samozatrudnieniu to my decydujemy czy pracujemy rano, w porze popołudniowej czy też w nocy. Ile godzin dziennie pracujemy też od nas samych tylko zależy. Taki komfort pracy dla wielu z nas jest szczytem marzeń. Jednakże prowadząc własny interes musimy zadbać o wszystko – przede wszystkim o to, aby znaleźć zbyt dla własnych towarów lub też oferowanych usług. Od tego przecież będzie zależało czy będziemy nadal istnieć na rynku czy też nie.

Chęci nie wystarczą

Bez zysków żadna firma jeszcze nie dała rady funkcjonować. Kluczowym elementem prowadzenia własnej działalności gospodarczej są także pomysły na biznes. To od nich w zasadzie powinniśmy zacząć tworzenie własnej firmy. To, w jakiej branży zamierzamy funkcjonować, jest przecież bardzo ważne, ponieważ jeśli już chcemy pracować na swoim, to przynajmniej powinniśmy robić to, co sprawia nam największą przyjemność. Dobrym wyborem wydaje się zatem być taka branża, na której najlepiej się znamy i o której mamy największą wiedzę, po prostu taka, w której dobrze się czujemy. To jest bowiem kluczem do naszego sukcesu. Nawet przy największej konkurencji w danym sektorze rynku mamy bardzo duże szanse na przetrwanie, jeśli będziemy rzetelnie wykonywać swoją pracę.

Uczciwość drogą do sukcesu

Aby nasza własna firma z roku na rok funkcjonowała coraz lepiej i aby przynosiła coraz to większe zyski, powinniśmy uczciwie podchodzić do każdego naszego klienta, traktować go tak, jakby był dla nas w danej chwili najważniejszy, jak również zadbać o jego dobre samopoczucie w naszej firmie. Tak samo powinniśmy traktować naszych współpracowników i kontrahentów. To dzięki poprawnym relacjom z nimi nasza współpraca może być długa i niezwykle owocna. Pomysły na biznes mogą być naprawdę różne, ale warto przed rozpoczęciem naszej działalności zbadać rynek.

Konkurencja

Duża konkurencja oznacza, że nowej firmie bardzo ciężko jest się przebić i zdobyć pierwszych klientów. Jeśli jednak to nam się uda, to możemy być pewni, że wrócą oni do nas kolejny raz i kolejny. Ich zadowolenie z naszych usług może poskutkować tym, że będą oni polecać naszą firmę swoim znajomym, którzy także zechcą skorzystać ze sprawdzonej oferty. Każdy biznes w ten sposób się napędza, jednak nie należy zapominać o najważniejszej zasadzie, jaką jest to, że o każdego klienta należy dbać i okazywać mu zainteresowanie. Klient, który dziś zrobi zakupy w naszej firmie za 20 zł, jutro może wrócić z zamówieniem dziesięciokrotnie wyższym.