Podatek VAT a własna firma. Jak to wszystko wygląda?

Podatek VAT – o czym należy pamiętać?

Wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zastanawia się w jaki sposób poprawnie rozliczać się pod względem finansów. Niebywale ważne jest to aby poprawnie rozliczać się z urzędem skarbowym gdyż zagwarantuje to nam pełne bezpieczeństwo rozliczeń jak i spokój psychiczny podczas ewentualnych kontroli urzędu skarbowego. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa istnieje wiele metod poprawnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Podatek VAT dla przedsiębiorcy to świętość i jego prawidłowe rozliczenie to konieczność.

Księgowa to luksus

W większym przedsiębiorstwach jak i spółkach osobowych jak i finansowych osobom odpowiedzialną za rozliczanie się z urzędem skarbowym jest główna księgowa. Bardzo często zdarza się, że w dużych firmach podatek VAT wyliczany jest elektronicznie stosując do tego celu różnego rodzaju programy rachunkowe dostępne w pracy księgowej. Przedsiębiorcy zastanawiający się jak rozliczyć firmę w sposób prawidłowy mogą skorzystać nie tylko z umiejętności które niesie za sobą zatrudnienie indywidualnej księgowej. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy gdyż księgową ma się zawsze „pod ręką”, a zdarzyć się może, że niejednokrotnie może nam pomóc w podjęciu bardzo istotnych decyzji finansowo-ekonomicznych. Bardzo często zdarza się, że księgowa doradza przedsiębiorcy w prowadzonej działalności gospodarczej, a nie jest tylko osobą, które wprowadza „cyferki”.

Biuro rachunkowe na ratunek

Kolejnym rozwiązaniem z których korzysta duża ilość przedsiębiorców to usługi biur rachunkowych. Jest to oferta kierowana przez dużą liczbę biur rachunkowych dla każdego podmiotu istniejącego na polskim rynku. W ofercie biur rachunkowych jest bardzo wiele produktów zaczynając od prowadzenia ksiąg podatkowych aż po pełną księgowość do której zobligowane są niektóre spółki jak i duże przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że im szerszy zakres świadczonych przez biuro rachunkowe usług tym wyższa cena współpracy. Należy jednak pamiętać, że usługa samodzielnej głównej księgowej jest zdecydowanie droższa niż korzystanie z oferty biura rachunkowego.

Podatek VAT

Podatek VAT przeznaczony jest dla osób będących tzw. „Vatowcami” czyli dla przedsiębiorców, którzy od samego początku zdeklarują się do opłacania podatków od samego początku prowadzenia działalności, aż do przedsiębiorców nie będących vatowcami, którzy to podczas prowadzenia działalności gospodarczej postanowią zostać „Vatowcami”. Obligatoryjnie każdy przedsiębiorca musi zostać po osiągnięciu określonej kwoty obrotu finansowego. Kwota ta zmienia się każdego roku. Dlatego warto być na bieżąco z każdymi zdarzeniami finansowymi. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa jak i finansów przedsiębiorca prowadzący działalność może skorzystać z możliwości i umiejętności księgowej lub biura rachunkowego. Dla jego bezpieczeństwa są to rozwiązania najbardziej optymalne.

Możesz rozliczyć się sam

Należy jednak przypomnieć, że wielu przedsiębiorców posiadających wykształcenie ekonomiczno-księgowe może samodzielnie prowadzić księgowość w swojej firmie. Takie rozwiązanie jest korzystne pod względem ekonomicznym gdyż nie niesie za sobą żadnych kosztów finansowych. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to może wiązać się z ryzykiem. Jakikolwiek błąd w prowadzonej księgowości podczas kontroli urzędu skarbowego, który skutkuje ponownym naliczeniem podatku skutkuje również opłaceniem kar odsetkowych. Takich sytuacji unikniemy zatrudniając księgową lub korzystając z usług biura rachunkowego. Rozwiązania te są kosztowniejsze lecz dużo bardziej bezpieczne w porównaniu z samodzielnym rozliczaniem podatku VAT. Podatek VAT uważany jest za najtrudniejszy podatek istniejący w sferze finansów dlatego też jest w tym przypadku bardzo wiele niejasności dt. interpretacji ustawy o podatku VAT.