Jak założyć sklep internetowy?

W dobie korona wirusa, zamkniętych firm i ograniczeń w przemieszczaniu się w najgorszym okresie większość czasu spędzaliśmy w domu. Dzięki temu zyskały mocno serwisy streamingowe, VOD czy platformy z grami. Oprócz tego duży wzrost ruchu oraz sprzedaży odnotowały sklepy online i allegro. No bo cóż mamy robić z pieniędzmi gdy siedzimy w domu, bez możliwości wyjścia na miasto czy do galerii? Czysty dramat! 😉

Jeśli zajmujesz się handlem, w dużym czy małym mieście ten okresy był z pewnością nie lada problematyczny. W celu dywersyfikacji swojego biznesy warto zastanowić się nad stworzeniem sklepu internetowego i oferowaniem swoich produktów także w sieci.

Pytanie jak założyć sklep internetowy?

Postaram się Ci nakreślić krok po kroku jak to zrobić. Zakładając że masz już wybraną branżę, bo przecież działasz w niej już od dłuższego czasu, wiesz co się sprzedaje i co jest pożądane przez konsumentów pierwszy krok masz już za sobą.

Teraz trzeba wybrać sposób w jaki założysz sklep online. Czy będziesz zlecać to komuś znajomemu czy może poszukasz profesjonalnej firmy?

Możesz zapytać się wśród znajomych czy przypadkiem ktoś nie zajmuje się tworzeniem sklepów lub poszukać w sieci wykonawcy, najlepiej z pozytywnymi opiniami w Google. Będzie to najprostsze i przyniesie najlepsze rezultaty. Lepiej zlecić założenie sklepu specjaliście niż męczyć się samemu i stworzyć sklep który będzie mocno odbiegać od obecnych standardów.

Po wyborze wykonawcy sklepu warto przemyśleć kto będzie zajmować się dostarczaniem paczek do klientów oraz czy chcesz ułatwić zakupy poprzez wdrożenie szybkich płatności online. Integracja z firmą kurierską ułatwi i przyśpieszy Tobie realizację zamówień.

Z kolei szybkie płatności online w sklepie to duże ułatwienie dla klientów, ja sam płacę w ten sposób kiedy tylko mogę. Bo komu chce się przepisywać czy kopiować numery kont, tytuły i kwoty przelewów – strata czasu. Zupełnie inną jakość wprowadza blik, to już w ogóle ułatwia płatności z w sklepach. Żeby nie było, nie jest to żadna kryptoreklama.

Mając już podpisane umowy z dostawcami usług oraz wykonawcą sklepu, przychodzi czas na projektowanie grafiki. Warto przyjrzeć się stronom konkurencyjnym, powiedzieć projektantowi co nam się podoba i zdać się na specjalistów.

Nie zapomnij o zleceniu kancelarii przygotowania regulaminu, polityki prywatności i cookies a także wszystkich potrzebnych formularzy (zwrotu, reklamacji). Nikt nie chce mieć problemów prawnych, szczególnie na początku swojej przygody z e-commerce.

Podczas wprowadzania produktów należy zadbać aby były podzielone na kategorie, żeby posiadały unikalne opisy dokładnie przedstawiające zalety produktów oraz dobrej jakości zdjęcia. Jeśli masz większy budżet możesz pokusić się o prezentacje 360 stopni lub krótkie filmiki promocyjne.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

portfel - koszt założenia sklepu internetowego

To jest trudne pytanie. Wszystko zależy od firmy oraz sposobu wykonania sklepu. Możesz zlecić realizację sklepu w oparciu o autorski silnik lub gotowe rozwiązanie typu WordPress i Woocommerce. Przez co koszt sklepu może wahać się między 15-30 a 2-6 tysiącami. Ponadto zlecając stworzenie sklepu w oparciu o indywidualny projekt graficzny trzeba zapłacić kilka tysięcy więcej, zaś wybierając szablon nie zapłacisz nic lub kilkadziesiąt dolarów.

Podczas pisania tego krótkiego wpisu korzystałem z rozbudowanego artykułu Jak założyć sklep internetowy krok po kroku? Myślę że warto do niego zajrzeć jeśli zainteresowała Cię ta tematyka.

Tags: